Główną przyczyną wrzodów trawiennych jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Zakażenie H.pylori i stosowanie niektórych leków przeciwbólowych może prowadzić do powstania wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Ciężkimi powikłaniami choroby wrzodowej są krwawienia, a w niektórych przypadkach zwężenia czy perforacje. H. pylori powoduje zapalenie błony śluzowej żołądka. W większości przypadków zakażenie tą bakterią przebiega bezobjawowo.
Z chorobą wrzodową zmaga się wiele Polaków. Aby wspomagać leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy dobrze zmienić styl życia.
Dieta przy chorobie wrzodowej jest bardzo ważna, dlatego jedz 5–6 niewielkich posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu sok żołądkowy bardziej równomiernie miesza się z pokarmem, mniejsze są też wahania średniej kwaśności treści żołądkowej. Nie należy palić papierosów ani spożywać mocnych alkoholi. A także dobrze unikać leków takich jak kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ.
Poniżej przedstawimy 8 produktów, które zapobiegają powstawaniu wrzodów i wspomagają leczenie choroby nowotworowej.
- Jogurt naturalny – a także kefir i maślanka zawierają probiotyki, czyli bakterie korzystnie wpływające na funkcjonowanie przewodu pokarmowego człowieka. Uwzględnienie ich w jadłospisie jest dobre dla profilaktyki zakażenia H. pylori.
- Siemię lniane – napar z siemienia lnianego pity pomiędzy posiłkami pokrywa śluzówkę żołądka ochronnym „płaszczykiem”, co jest korzystne zarówno w zapobieganiu chorobie wrzodowej, jak i podczas jej leczenia.
- Sok z kapusty –wyniki niektórych badań sugerują, że sok z kapusty zapobiega powstawaniu wrzodów oraz przyspiesza proces leczenia choroby wrzodowej.
- Oregano – ta ziołowa przyprawa hamuje wzrost bakterii H. pylori.
- Banany – ich miąższ jest miękki, więc mogą być spożywane nawet przez osoby z dolegliwościami układu pokarmowego. Łagodzą podrażnienia błony śluzowej żołądka, w związku z czym są polecane zarówno w profilaktyce choroby wrzodowej, jak i w samej chorobie jako element diety.
- Nasiona roślin strączkowych – ponieważ zawierają sporo błonnika, ich spożywanie ma działanie profilaktyczne (spada prawdopodobieństwo rozwoju choroby wrzodowej). Jeśli jednak choroba wystąpi, to na czas jej leczenia należy zrezygnować z jedzenia nasion roślin strączkowych.
- Żurawina – jest bogata we flawonoidy, które pomagają w zwalczaniu zakażenia H. pylori – bakterii, która w większości przypadków odpowiada za powstawanie wrzodów.
- Brokuły – udowodniono, że kiełki brokułu są bardzo pomocne w eradykacji H. pylori.
Produkty niewskazane:
- Produkty konserwowane octem –u osób z chorobą wrzodową produkty tego typu pobudzają wydzielanie kwasu żołądkowego i działają drażniąco na błonę śluzową, co utrudnia proces gojenia wrzodów.
- Ostre przyprawy – pikantne produkty/ potrawy mogą drażnić błonę śluzową żołądka i tym samym nasilać dolegliwości związane z obecnością wrzodów.
- Herbata – np. czarna, czerwona, a zwłaszcza mocny napar, pobudza wydzielanie żołądkowe, co nie jest korzystne u osób z chorobą wrzodową.
- Sól kuchenna – wykazano, że dieta obfitująca w sól potencjalnie zwiększa zjadliwość H. pylori, czyli bakterii, która w większości przypadków odpowiada za powstawanie wrzodów. Osoby z chorobą wrzodową powinny unikać soli i słonych produktów w diecie lub ograniczyć ich spożycie.
- Napoje gazowane – tego typu napoje mogą drażnić błonę śluzową żołądka i zwiększać w nim kwasowość, co powoduje dyskomfort u niektórych pacjentów z chorobą wrzodową.
- Kawa – nie jest dobrym napojem dla cierpiących na chorobę wrzodową, ponieważ pobudza wydzielanie soku żołądkowego, co nie jest korzystne dla takich osób.
- Czerwone mięso – osoby z chorobą wrzodową powinny unikać diety obfitującej w czerwone mięso (np. wieprzowina, wołowina), ponieważ może ona zaostrzać objawy.
- Pomidory – pomidory i przetwory pomidorowe mają niskie pH, przez co potencjalnie zaostrzają dolegliwości związane z obecnością wrzodów.
- Owoce cytrusowe – ten typ owoców i wytwarzany z nich sok również cechują się niskim pH (znaczna zawartość kwasu cytrynowego), zatem mogą zwiększać kwasowość w żołądku i wywoływać dyskomfort u części osób z chorobą wrzodową.
- Produkty wysokoprzetworzone, zawierające znaczną ilość cukru, np. słodycze – dieta bogata w cukier stwarza korzystne warunki do rozwoju bakterii H. pylori, która zwykle stanowi przyczynę wrzodów trawiennych. Warto zatem ograniczyć spożycie produktów wysokoprzetworzonychna rzecz produktów świeżych.
- Potrawy/produkty tłuste, smażone – spowalniają opróżnianie żołądka, co potencjalnie nasila dolegliwości towarzyszące chorobie wrzodowej. Tłuste mięsa i przetwory mięsne, potrawy smażone na tłuszczu, a nawet takie produkty, jak: śmietana, tłusty twaróg, sery podpuszczkowe, topione, pleśniowe, pełnotłuste mleko, warto w ogóle wyeliminować z codziennej diety albo ograniczyć ich spożycie.
- Alkohol – wykazano, że alkohol wpływa drażniąco na błonę śluzową żołądka i jelit, co zwiększa ryzyko stanów zapalnych.